Зі мною стався бізнес
Ольга Шевчук
i have
Що таке i have?
Ольга:
I have – це бренд гаманців, сумок і рюкзаків, які виготовляються з повторно використаних матеріалів. У нас є магазин, а також я приймаю індивідуальні замовлення. Усе шию сама. Дизайн та викрійки теж мої.
В чому особливість вашого бренду?
Ольга:
Моя цільова аудиторія – люди, що цінують унікальні хенд-мейд речі й підтримують рух розумного споживання. Процес креативного перетворення старих речей на нові називається upcycle. В моєму випадку – старі шкіряні куртки та інші речі перетворюються на гаманці, сумки чи рюкзаки. Це і є моя особливість. Магазинів зі шкіряними гаманцями – безліч, та всі вони використовують нові матеріали. Моя ціль – створювати нове з любов'ю до планети.
Що ви робили до того, як почали власний бізнес?
Ольга:
До того як відкрити магазин я займалась відеозйомкою. Переважно документалістикою – знімала ролики про різні події (крім весілля), рекламні відео тощо. Довгий час співпрацювала з міжнародною громадською організацією і фільмувала для них документальні відео про їх проекти.
Як у вас з'явилася ідея вашого бізнесу?
Ольга:
Спочатку хотіла пошити собі гаманець і сумку – такі, щоб ні в кого не було. І щоб не купувати нову шкіру. Побачивши в секондхенді шкіряну куртку, подумала, що можна спробувати її розпороти, взяти більші шматки й зшити. Якщо не вийде, то хоч не шкода матеріалу. Спочатку не виходило – то розмір не такий, то шари шкіри дуже товсті й машинка не шила просто. Потім, я якось придумала техніку і все-таки вийшло! Той гаманець досі використовую. Також, пошила багато гаманців, які подарувала друзям. Такі дарунки були небанальними й корисними. Власне, так ідея і з'явилася – що можна шити такі вироби і продавати.
Чи відчували ви якісь внутрішні чи зовнішні перешкоди на шляху до власної справи? Може страх, чи близькі люди не вірили в ідею проекту? І як ви їх перебороли?
Ольга:
Перешкод до початку власної справи було багато. І зовнішні, і внутрішні. То було не вчасно, то машинка не така, то зйомок багато і не було часу, то в інстаграмі починаєш шукати гаманці – а їх тисячі! Сидиш і думаєш "Куди ще я зі своїми? Кому вони треба...". Страх був однозначно.
Відеозйомка – це не робота з 8 до 17, коли після роботи ти маєш якусь вільну годинку вдома. Я зрозуміла, що не зможу вести паралельно дві діяльності, бо кожна вимагає занурення в процес.
Ідею мою підтримували і рідні, і друзі. Я їм дуже вдячна, що казали мені "Давай вже, ший і продавай, зроби хоча б сторінку!"
Також, дуже допомогла у здобутті віри в себе і розуміння подальших кроків консультація з Наталею (Болібрух, засновницею Центру GLYNA - прим. ред.). Вона, як зовсім непричетна людина, оцінила мою ідею, підказала, що робити далі, на що звернути увагу, дала план дій. Це було круто.

Що далося набагато легше, ніж ви собі планували?
Ольга:
Напевно, легким був перший продаж – після створення сторінки перша покупка сталася за 3 дні! Хоча може для когось це і довго, але я раділа безмежно. Зовсім не очікувала такого швидкого відгуку на мій товар.
Який був стартовий капітал і де ви його взяли?
Ольга:
Мій стартовий капітал був у розмірі 4500 грн – це витрати на нову швейну машинку. Також, покупка на секондхендах старого шкіряного одягу і фурнітури, та це невеликі затрати.
Вкладала власні збереження, інвесторів не залучала.
Які навички\уміння потрібні людині, аби стати підприємцем?
Ольга:
Щоб бути підприємцем потрібно спочатку зрозуміти для себе, що це таке взагалі. Я ще на початку свої діяльності й бачу, що багато деталей я врахувати не могла, бо вони виникають пізніше, ніж думка про бізнес. Підприємцю потрібно навчитись швидко приймати рішення з розумінням чи корисно це для бізнесу і не панікувати, коли стався форс-мажор. У мене за 2 тижні роботи магазину вже був один такий – сумочка пошита на замовлення не доїхала до замовника, бо в машині, де їхала ця посилка сталася пожежа і вона згоріла… до такого не можна підготуватись. Та все ж це не кінець світу.
Дуже важливо рахувати гроші – витрати, прибутки, нічого не упустити, щоб діяльність не стала благодійною. Треба ж заробляти. Дуже важлива навичка – вміння концентруватись на процесі. Коли ти сам собі шеф, виникає багато спокус, куди витратити такий дорогоцінний час. І, напевно, основне в підприємництві – це планування. Чесно, я ще не володію цим умінням досконало, але розумію, що це необхідність. Без плану нікуди не зайдеш.

Які уроки ви винесли зі своєї попередньої роботи і які будете застосовувати у своєму проекті i have?
Ольга:
На попередній роботі я зрозуміла, що всьому можна навчитись. І коли клієнт хоче чогось, то спочатку кажеш "так", а потім вже придумаєш як це зробити. Звичайно цим правилом треба слугуватися мудро.
Спочатку фільмувати теж було складно і страшно, але потім це стало чимось дуже звичним.
З магазином зараз теж страшно, але я знаю, що з часом навчусь, як вести такий бізнес.

Зараз, в цю секунду, за що ви вдячні найбільше?
Ольга:
Вдячна за можливість робити те, що мені дійсно подобається, від чого отримую кайф. Це дуже цінно.
Фото з особистого архіву Ольги Шевчук.
#зімноюставсябізнес - це спецпроект Центру GLYNA, метою якого є показати, що без великих капіталовкладень можливо реалізувати свою бізнес-мрію.

Хочеш поділитися своєю історією? Напиши нам!
Made on
Tilda